Jak vám pomůže psychologická pomoc při péči o blízké?
Především v prevenci ztráty vlastních sil a udržení zdraví i stability.
Péče o blízké v domácím prostředí je emocionálně náročná a z dlouhodobého hlediska vyčerpávající. Zejména pokud se jedná o zdravotně postižené, starší členy rodiny nebo osoby s chronickým onemocněním. Aby nedošlo ke snížení kvality života pečujících, je nezbytné dbát na udržení vlastního psychického zdraví a stability. K tomu slouží psychologická pomoc při péči o blízké.
S kontaktováním psychologa vám doporučujeme neostýchat. Konzultaci si můžete domluvit nejen v momentě, kdy už pečujete, ale i když péči teprve zvažujete. Aby vám tzv. nedošly síly, doporučujeme pravidelná sezení. Psycholog je v takových chvílích duševní oporou a pomáhá vám překonat veškeré výzvy.
V čem konkrétně může psycholog pečujícímu pomoci:
- Identifikace zdroje stresu a strategie pro jeho zvládání. Péče o člena rodina často vede k silnému stresu a frustraci.
- Pomoc s vyrovnáním se s negativními emocemi. Jako pečujícího vás komunikace s nemocným zasahuje a vyvolává emocionální reakce, jako je smutek, strach, vina nebo bezmoc. Potřebujete se s těmito emocemi nejen vyrovnat, ale také je vyjádřit.
- Přizpůsobení se novým okolnostem a nalezení stability. Péče o blízkého často radikálně změní vaši životní roli a naruší pocit stability.
- Sebepéče a psychohygiena. Psycholog vám také pomůže nastavit zdravé hranice a upozornit na důležitost péče o sebe.
- Zlepšení komunikace v rodině. Péče o blízkého se dotýká všech nejbližších a má komplexní vliv na vztahy v rodině.