V roce 2019 jsem se po dlouholeté péči o maminku, kterou jsem měla u sebe dostala do ohromné krize, kdy jsem si prošla syndromem vyhoření, opustila jsem dlouholetou práci a po vážném úraze skončila v invalidním důchodu.

Ve věku 51 let jsem najednou nevěděla jak dál. Na vše jsem byla sama a ztratila jsem jistoty, o které jsem se do té doby mohla opřít. Docházela jsem na psychoterapii, ale ta bohužel neřešila to, co jsem v té době potřebovala nejvíce. Potřebovala jsem vyřešit péči o maminku a zároveň se postavit zpět na nohy. To se mi zdálo jako problém, který nemá řešení. V té době jsem objevila Centrum v Praze, které poskytovalo mnoho služeb. A zde jsem potkala svého osobního anděla paní Martinu Bezouškovou. Její ohromná empatie, podpora, pochopení a zkušenosti mě nesmírně pomohly v tom, že jsem začala znovu vidět světlo na konci tunelu a víru, že i nadále zvládnu vše kolem sebe i maminky.

Nebylo to vůbec lehké období, ale najednou jsem na něj nebyla už sama. Mou prioritou bylo, aby byla maminka spokojená, ale mé síly na to nestačily. Díky paní Martině jsem se dozvěděla mnoho podnětů, informací a způsobů, jak mohu postupovat. Docházela jsem na skupinu pro pečující, která byla také ohromným přínosem, protože najednou člověk vidí, že není jediný kdo má takové starosti, a že pocity, které ho provází a které cítí, nejsou ojedinělé.

Díky komplexní péči se mi podařilo pro maminku najít bydlení v Domě s pečovatelskou službou, kde má svoji malou garsoniéru a péči o ní jsem mohla rozdělit mezi sebe a pečovatelskou službu v tomto domě. Je to nesmírná úleva a hlavně krásný pocit, že maminka je spokojená a šťastná. Samozřejmě přestěhovat staršího člověka do neznáma provázelo hodně vyostřené situace a emoce z pozice maminky, což jsem zase ustála jen díky trpělivé podpoře paní Martiny. Nyní je maminka šťastná, v novém bytě se jí moc líbí a naše vztahy se velice pozitivně změnily. Pro mě je to nádherný pocit zadostiučinění, že jsem se postarala a stále starám, ale nejsem na to sama, protože péči poskytuje také někdo jiný.

Mamince je nyní  86 let.

Já se mohla znovu postavit na své nohy, našla jsem si práci v chráněné dílně a během 4 let jsem si stabilizovala i psychiku a mohu vést krásný, klidný i pomáhající život.

Pokud bych mohla někomu doporučit služby paní Martiny, tak bych do toho šla hned. Bez ní bych skončila zřejmě v rukou jiných odborníků (což se naštěstí nestalo). Nemohu jí nikdy dost poděkovat.

Jana

 • Jsem vděčná, že jsem Vás potkala

  Poprvé jsem Vás kontaktovala asi před rokem a půl. Chtěla jsem asistenční služby pro mojí maminku. Tenkrát jsme se nedomluvily. Kvůli mě. Hledala jsem vlastně jen "hlídání" a nepravidelně. Nicméně rozhovor (asi hodinový) s Vámi, byl pro mě zásadní. Začala jsem jinak přemýšlet a zjišťovat si možnosti.

  Číst dál: Jsem vděčná, že jsem Vás potkala

   
 • Petro, byla jste mi od počátku velkou oporou

  To, jak jste se mnou na první naší společné informativní schůzce podrobně probrala jaké máme možnosti aktuální podpory, jak ze strany sociální péče, tak ze strany zdravotní domácí péče. Jak jste aktivně zjišťovala též moje potřeby, jako osoby, která se o nemocného stará, a která je v danou chvíli neméně důležitá.

  Číst dál: Petro, byla jste mi od počátku velkou oporou

   
 • Martině děkuji za to, že mi pomohla pracovat s "hodnou holkou" ve mně.

  Ohlížím se zpět za uplynulými čtyřmi roky a ptám se sama sebe, jak jsem mohla zvládnout všechno, co se během nich stalo. Odpověď je - sama bych to nezvládla a děkuji těm, kdo mi poskytli pomoc a podporu. Martině děkuji za to, že mi pomohla pracovat s "hodnou holkou" ve mně.

  Číst dál: Martině děkuji za to, že mi pomohla pracovat s "hodnou holkou" ve mně.

   
 • Bez vás bych svou péči o mou maminku (88) zvládnul jen velice těžko

  Pečovatel se ze mne stal ze dne na den a nic jsem o této činnosti, ani různých možnostech pomoci a podpory nevěděl. První měsíce, kdy maminka byla ještě více soběstačná, to celkem bez pomoci fungovalo, i když s občasným zaskřípěním, ale zhoršující stav maminky vyžadoval čím dál tím víc různé pomoci.

  Číst dál: Bez vás bych svou péči o mou maminku (88) zvládnul jen velice těžko

   
Péče o druhé může vysilovat

Dochází Vám síly?
Řešte situaci ihned

Sjednejte si nezávaznou konzultaci zdarma.
Zjistíte, že Vaše situace má východisko.

Podělte se o náš kontakt s ostatními

Sjednat konzultaci 770 119 776